Avoimet pestit: EPT:n puheenjohtaja kaudelle 2023

Aluejärjestön puheenjohtaja kaudelle 2023

Espoon Partiotuen hallitus suunnittelee, johtaa ja kehittää yhdistyksen toimintaa. Puheenjohtaja on vastuussa hallituksen toiminnasta. Hän johtaa kokoukset, jotka hän on valmistellut hallintoryhmän kanssa. Puheenjohtaja edustaa Espoon Partiotukea ja hoitaa suhteita niin jäsenlippukuntiin kuin muihinkin tahoihin, kuten Espoon kaupunkiin ja Pääkaupunkiseudun Partiolaisiin.

Puheenjohtajan tehtäviin kuuluu:

  • Johtaa ja valvoa tehtyjen päätösten toteuttamista
  • Huolehtia työnjaosta ja tukee yhdistyksen toimihenkilöiden työtä
  • Luoda aktiivista ja innostunutta henkeä koko yhdistykseen
  • Rohkaista ja kannustaa osallistumaan
  • Johtaa yhdistyksen ja hallituksen toimintaa
  • Yhdistyksen taloudellisten päätösten hoitaminen ja talouden seuraaminen
  • Vastata toiminnan kehittämisestä

Hallituksen puheenjohtajan pesti kestää yhden kalenterivuoden ja alkaa vuodenvaihteessa. Yhdistyksen puheenjohtajan on oltava vähintään 18-vuotias ja partiojohtajaperuskurssin käynyt Espoon Partiotuen lippukunnan jäsen. Puheenjohtajalta edellytetään aikaisempaa kokemusta hallitustoiminnasta. Espoon Partiotuen hallituksen puheenjohtajan pestaa lippukuntakoordinaattori.

Laita hommaan vapaamuotoinen hakemus ept@partio.fi, ilmoita kiinnostuksesi nykyiselle hallituksen jäsenelle tai tule paikalle vuosikokoukseen 25.10.2022.

Jos jokin jää vielä askarruttamaan ja haluaisit kuulla lisää, ota yhteyttä puheenjohtaja Arttuun, arttu.arponen(a)partio.fi. 

Artikkelin kuva: Alex Inkiläinen